על-מנת לחזור לפעילות מלאה בזמן קצר ככל האפשר ובלי לסכן את הגוף חשוב לדעת איך מטפלים נכון בפציעות ספורט. הנה מספר דברים שכדאי שתדעו:

מנוחה

במרבית המקרים הבסיס לטיפול האופטימלי בפציעת ספורט הוא מנוחה. בכל מקרה חשוב לא להפעיל עומס על השרירים הפגועים או לאמץ את המקום הכואב. אם למשל אתם חווים כאבים בכף הרגל ריצה לא באה בחשבון וגם לא דיווש באופניים, אם כי ייתכן שתוכלו לשחות עד להחלמת הרגל.

חבישה וקירור

חבישות מיוחדות (באמצעות תחבושות אלסטיות או קינזיוטייפ) וקירור האזור הפגוע מאפשרים להפחית את הכאב ולמנוע החמרה של המצב.

פעולות אלה מתבצעות לרוב במהלך היממה הראשונה או שתי היממות הראשונות לאחר הפציעה, במטרה להאט את זרימת הדם לאיבר או לשרירים שנפגעו. לאחר מכן, כדי לאפשר תהליכי ריפוי, נדרשת דווקא פעולה הפוכה של שיפור זרימת הדם לאזור שכן לדם יש יכולות ריפוי.

תרגילים ייעודיים לחיזוק שרירים

בחלק מפציעות הספורט הטיפול כולל תרגילים ספציפיים לחיזוק אותם שרירים פגועים. לכל סוג של פציעת ספורט - נקע בקרסול, מרפק טניס, מתיחה במפשעה, שין ספלינט, קרע בגיד האכילס, כאבים בחלק הקדמי של הברך, דלקת בגידים בכתף ועוד - ישנם תרגילים אחרים, ולכן חשוב להגיע לפיזיותרפיסט/ית עם ניסיון ספציפי בעבודה עם פציעה דומה לשלכם.

בחלק מהמקרים מומלצים מדרסים אורטופדיים, על-מנת למנוע מצב שבו אותם תרגילים גורמים לעומס יתר על חלק מסוים בכף הרגל (או על חלקי גוף אחרים) - תופעה ידועה בזמן שהגוף מלכתחילה יצא מאיזון עקב הפציעה.

טיפול תרופתי

כשהכאבים עזים ופוגמים במידה ניכרת בשגרת החיים, ואולי אפילו מקשים על האפשרות להתאושש מהפציעה ולבצע תרגילים מתאימים להחלמה, ניתן להיעזר בתרופות שונות כדי להפחית את סף הכאב.

כך לדוגמה טיפול בכאבים בכף הרגל שנובעים מדלקת החיתולית הפלנטרית - מצב שמוכר גם כדורבן - עשוי לכלול זריקות של סטרואידים לעקב. אצל שחיינים שסובלים מפגיעה בכתף תיתכן הזרקה של סטרואידים לאיבר רגיש זה.

ניתוח

במקרים של פציעות ספורט חמורות - קרע במניסקוס, קרע ברצועה הצולבת הקדמית של הברך, שבר בקרסול, קרע בגידי מסובבי הכתף ועוד - ייתכן צורך בניתוח. בפרט עולה האופציה הכירורגית כשטיפולים אחרים לא מובילים לשיפור המצב.

מניעה

כמו במצבים רפואיים רבים אחרים, גם במקרה של פציעות ספורט כדאי להתנהל לפי הכלל החכם "הקדם תרופה למכה". שגרת אימונים נכונה וזהירה מפחיתה משמעותית את הסיכון להיפגע וחוסכת כאב, תסכול והפרעה ממשית לשגרת החיים.

מדרסים לספורטאים בהתאמה מלאה גם למבנה כף הרגל שלכם וגם לאופי הפעילות הגופנית הם אמצעי מניעה אחד ובעל פוטנציאל גבוה במיוחד, דגש חשוב נוסף הוא היצמדות לסרגל מאמצים שנבנה על-ידי איש מקצוע מיומן, נעליים איכותיות ולא בלויות תורמות גם הן להגנה ועוד כדאי להקשיב לגוף ולזהות כל איתות שלו על מצוקה עוד לפני שהיא מחמירה והופכת לפציעה.

לקריאת מאמרים נוספים הכנסו >> https://www.personaltrainers.co.il/מאמרים

שתפו את הכתבה בגוגל+
אימון נסיון במחיר מוזל!
הזמן אימון נסיון!
למחירון מפורט וייעוץ אישי
חיזרו אליי