הסיבות לפיהן אנחנו מתעקשים לשמור על כושרנו, מקבלות חיזוק עוד יותר משמעותי בגיל הזהב ובמיוחד שאנחנו לפני כניסה לבית אבות 

יניב מימון מאמן כושר אישי

גם אדם שהזניח את התחום במשך רוב ימי חייו, יכול בכל עת להתעורר ולהחליט שברצונו לפתח כושר גופני. גם אם הוא נזכר בכך בגיל 60. מוטב מאוחר מאשר אף פעם, זוהי אמרה שמקבלת מקום של כבוד בפנתאון השמירה על הכושר הפיזיולוגי.

אז איך מתחילים?

אז אין ספק שלא יהיה קל לקום לפתע לאחר עשרות שנים של הזנחה ולהחליט שמעכשיו הולכים בתלם הגופני. 
הדבר ידרוש פיקוח, ורצוי של מאמן כושר אישי אשר יהיה לו את הניסיון לצפות מבעוד מועד פציעות פוטנציאליות שתואמות את מרחב הגיל, ולהקדים 'אימון שחרור למכה' .

אחרי הכל בגיל הזהב, מסת השרירים עוברת דילול רציני, כמו גם צפיפות העצמות, מה שלא מותיר מקום לחוסר מקצוענות והקלה בערך.. האימונים חייבים להיות מדודים ומנוהלים על פי הספר.

הסיפוק מגיע ללא דחייה!

לעומת מניין החסרונות בגיל הזהב, כגון הצורך להישמר יותר כפי שתואר לעיל, ישנם גם יתרונות. למשל העובדה שבניגוד לאנשים צעירים שצריכים לעבוד קשה ולאורך זמן בשביל לראות תועלת מהאימונים, לאדם זקן יש ארסנל רחב של צרכים מעבר לפיתוח הגוף (שהוא עצמו צורך שלא קיים כבר בגיל מבוגר), צרכים אשר מקבלים מענה נרחב יותר, שמשפיע ומעצב באופן משמעותי את איכות חייהם.

זקנים סובלים מחולשה מוגברת של הגוף, ופעילות שנעשית, אפילו בעצימות נמוכה, ובמשך ארבעים וחמש דקות ביום, מסוגלת לשנות את כל התפיסה הפיזיולוגית של המתאמן, היות והוא מיד מרגיש יציבות וכוח שלולא האימון לא היה יכול להרגיש בשום דרך אחרת.. וחשוב לזכור שזוהי מתנה יקרת ערך לאדם הקשיש, סוג של סם נעורים, תחושה שהצעירים שמתאמנים לא יוכלו להבין עד שלא יגיעו לגיל הזה, שבו מאבדים כל כך הרבה, אך כל השבה של כוח, סיבולת, או יציבה, היא מנה גדושה של אושר עילאי. 
 

ובכל זאת יש להיזהר...

מערכות הגוף, לרבות שרירים ומפרקים, חייבות לעבוד בריטואל קבוע למניעת ניוון, שהוא תופעה ידועה בגיל הזה. מאמן הכושר יהיה חייב לקבל אישורים רפואיים על היעדר מחלות כלי דם או לב קרדינאליות, ובנוסף יהיה חייב להימנע מתנוחות ספציפיות שלא מתאימות לאדם המבוגר, גם אם מופיעות בשגרת האימונים של בני ה-50 ומטה.

עבודה עם משקולות עלולה להיות מסוכנת ביותר לאדם הקשיש, במידה ולא נעשית תחת הדרכה מוסמכת של מאמן כושר אישי. על כן, ניתן למצוא לרוב המלצות בדבר אימונים נגד התנגדות המים בבריכה, אשר שם הסכנה - כתוצאה מתנועה לא נכונה - פחותה בהרבה.

ולסיכום...

כמעט בכל מקרה, על אף כל האזהרות לעיל, ואולי הרבה גם בגינן, מאמץ גופני עדיף על אי מאמץ שכזה. בסופו של יום, מחלות כגון סוכרת ואלצהיימר, תופעות כמו לחץ דם גבוה ודיכאון, עשויות להיחסך משכבת הגיל הזו, בזכות פעילות גופנית ראויה. כל זאת מעבר לעובדה שפעילות שכזו גם מאטה מהיסוד את תהליך ההזדקנות ולא רק נלחמת בהשלכות הבריאותיות שלו. 
 

 

חזרה

שתפו את הכתבה בגוגל+
אימון נסיון במחיר מוזל!
הזמן אימון נסיון!
למחירון מפורט וייעוץ אישי
חיזרו אליי