מהו אובדן תיאבון? התשובה פשוטה, אין חשק לאכול, וכתוצאה מכך נגרמת ירידה במשקל הגורמת לחולשה ועייפות


תסמינים אלה מובילים להחלשה במערכת החיסונית והזמנה ברורה למחלות שונות.  אם כך, רצוי לשמור על רמה מסויימת וכאשר יש תחושה שלא מתחשק לאכול יש לקחת מעוררי תיאבון כדי לשמור על הכוח.

אם כך, ריכזנו עבורכם את הסיבות לאובדן תיאבון ולמעוררי תיאבון.

 

ישנם הרבה גורמים לאיבוד התיאבון שכן הם יכולים להיות מסווגים לסיבות פיזיות ונפשיות כגון: דיכאון, אבל, מתח, טראומה וכו'. הסיבות הריגשיות הינם הגורם המרכזי המדכא תיאבון.

הסיבות הפיזיות לדיכוי תיאבון באות לידי ביטוי בפציעות, נטילת תרופות. 
ליקויים אלה מובילים לאובדן תיאבון.

מלבד אלה גם בסיבות אלו האדם מאבד את הרצון לאכול: הריון, עייפות, כאבי ראש וכו'.

מכאן, שקל מאוד לזהות את הסיבות לאובדן בתיאבון, אך מה שקשה הוא כיצד להתגבר על חוסר הרצון לאכול?

לא קיים טיפול ספציפי המסייע לרצון האדם לרצות לאכול, אך מעורר תיאבון הוא מה שנדרש על ידי האדם כדי למנוע תת תזונה ובעיות בריאות אחרות.


הטבע כמעורר תיאבון 


אלה הם חלק ממעוררי התיאבון הטבעי , אפשר לשלב אותם במתכונים או בתפריט האישי שלך, לאלו אין תופעות לוואי ולכן ניתן להשתמש בהם בנדיבות.

 • יוגורט 
 • מיץ חמוציות
 • עשבי תיבול טריים
 • סלרי זרעים
 • פלפל קיין
 • ג 'ינסנג
 • לימון צרי
 • חורף גרגיר
 • קמומיל
 • חרדל
 • בארלי נבטים  

מעורר תאבון לילדים

ישנן סיבות רבות מדוע הילדים אינם אוכלים כראוי. 
אם הילד חולה, עייף או עצבני, הוא אינו אוכל כמו שצריך. יתרה מכך, הוא הופך להיות מדוכדך ובררן לגבי האוכל שלו.

ילדים מעורבים במהלך היום בפעילויות גופניות רבות , ולכן שתיית מים מרובה ואכילה נכונה הכרחיים.

הפעילות הגופנית היומיומית שהם מבצעים הינה חלק מממריץ המשפר את התיאבון שלהם.
אובדן תיאבון חל כאשר אדם חסר עניין באוכל . 
לעיתים קשה יותר לרצות ילדים מאשר מבוגרים במונחים של מזון. 
במקרה כזה, נצטרך לחשוב על אוסף של דברים שיעוררו תיאבון לילדינו. ילדים במיוחד מתרחקים ממזון כאשר הם רעבים מדי, עייפים או חולים, ייתכן שיאבדו את תיאבונם עקב תופעות לוואי של תרופות מסוימות , דרישות התזונה של הילדים עשויים להיות נמוכות וזאת בשל התבגרותם כיוון שהם הופכים בררנים יותר לגבי האוכל המוגש להם.

 • אין סיבה לדאגה וזאת משום שהילד מפתח טעם אישי שבו הוא מביע את דעתו על האוכל, אם הוא אוהב את המאכל או לא או אוהב, ומכאן הם מפתחים תיאבון נורמלי.

 

יחד עם זאת אם הינך רואה תופעה של ירידה דרסטית במשקל או דיכוי יוצא דופן של תיאבון תמיד ניתן להיוועץ ברופא או לעשות שימוש במעוררי תיאבון.

אם אתה נאבק כדי להאכיל את הילד שלך בארוחות מזינות אפשרי ללכת על כמה שיטות חלופיות.  
למשל לנסות עשבי תיבול כגון זנגביל, חילבה, תימין, רוזמרין, דרדר, וכו' עשבי תיבול מסייעים בטיפול בהפרעות החלות בקיבה.   . 
ניתן להשתמש בצמחים ובמעוררי תיאבון טבעיים  . וחשפו אותם למגוון של פירות , פירות זהו המאכל האהוב עליהם וזהו מקור עשיר של ויטמינים, מינרלים וסידן. 
אפשרי לחתוך אותם בצורות ולבקש מהילד לעזור לך בתהליך . , בנוסף אפשר לעניין את הילד במיצי פירות או ירקות ולהמציא תפריטים משלכם, כמו כן , יש לזכור להוסיף תבילינים למזונות שאוכלים ביום יום, אפשרי לשלב גם מילקשייק או מתכוני פירות בריאותיים כיד הדימיון..

חוסר בויטמינים יכול לקדם את אובדן התיאבון . מולטי ויטמין ותוספים למינהם ,ברזל ,אבץ ,מינרלים ותוספי מזון אחרים , מגבירים את האנרגיה ומחזקים את החסינות בנוסף לתוספי ויטמינים.
טיפול נוסף שיש לשים לב אליו הוא אם ילדך סובל מקור ניתן להציע לו מאכלים מזינים כמו מרק עוף או לשתות מים חמים עם תיון האהוב עליו. כל אלו מעוררי תיאבון נפלאים.


מתח נפשי ממושך יכול להיות גם אחד הגורמים שבו ילד לא יאכל כמו שצריך.  . נסה לברר את הבעיה ,לדבר איתו , לבדוק אם הוא נתקל בבעיות בבית הספר, חברים וחברה או כל דבר שיכול להיות פוגע במסגרת הסביבתית היומיומית שלו. 
שיבוש בחיי המשפחה יכול להיות גורם של אובדן תיאבון . 
ניתן ליצור אצל הילד עיניין בדבר ספורט שמעניין אותו, כגון ג'ודו, כדורסל, כדורגל, שחיה התעמלות אומנותית ועוד, שכן כל אלו דורשים פעילות גופנית המקלות את הלחץ וגם משמשות כמעורר תיאבון נפלא. 

הנה עוד רשימה של מעוררי תיאבון לילדים שתפתור את בעיית התיאבון של ילדך:

 • לתת לילד חטיף פירות. בכל פעם שהוא / היא רעב, לחתוך פירות שונים או להכין שייק פירות בשבילו / לה.
 • ויטמינים ותוספי ויטמינים כתוספת, חסר ויטמין יכול להיות הסיבה לאובדן תיאבון.
 • מרק או מרק עוף יכולים לתת תמריצים טובים לילדך.
 • כאשר ילדים מבצעים התעמלות התיאבון שלהם גדל באופן אוטומטי, הם אוכלים טוב וישנים טוב לאחר פעילויות כאלה ואחרות.
 • תנו לילד שלכם לעבור כמה מחנות שחייה , זהו מעורר תיאבון נהדר.
 • אל תאפשר לילד לפתוח חטיף כיוון שז מדכא את הרצון שלו לאכול ארוחה מזינה .יש להימנע מלתת לו עוגות, ממתקים ומשקאות מוגזים. אם הילד מתעקש לאכול משהו והפעם הארוחה היא רק במרחק של שעה, אפשרי לתת לו כמה פירות או גזר.

אפילו כאשר אתה מנסה את כל הרעיונות האלה,ואינך מוצא שום שיפור בתיאבון של הילד, מומלץ לקחת אותו / אותה לרופא. הרופא יכול לרשום תרופות מסוימות על הדלפק לילדים. הרופא יוכל גם לאבחן את הסיבות העיקריות לאובדן של התיאבון ובכך, יוכל לספק את מהלך נכון של הפעולה.

אז בפעם הבאה שהילד שלכם לא אוכל כמו שצריך אתה כהורה יכול להשתמש במעוררי התיאבון שהוזכרו לעיל. כמובן שהינך צריך לשים לב באם יש תסימנים למחלה או המנעות דרסטית מאכילה , יש להערב טיפול רפואי.

 

המרצת התיאבון לקשיש


ההזדקנות גורמת לאובדן תיאבון , גם כאשר הם מאבדים את בני זוגם. 
מערכת העיכול והשיניים התותבות של הקשישים לא מאפשרת להם ליהנות מן האוכל שלהם כמו שהם רגילים בימיהם הצעירים ומכאן זה מוביל לאובדן תיאבון אצל קשישים ותמצא כי הם לא אוכלים כראוי במהלך היום. 
עוררות התיאבון הכרחית כיוון שהם עשויים להיות חלשים יותר והפרעות בבריאותם עלולה להתגבר בשל אי הספקת המזון .

הנה כמה דרכים לעורר בהם תיאבון :

 • צמחי מרפא טבעיים בהחלט יכולים לסייע בפריטים בעת הכנת האוכל, למשל: קינמון, זנגביל, רוזמרין יהיו טובים על מנת לשכנע אותם לאכול בשל ריח הארומה הטעים.
 • שתיית תה לבנדר או תה מנטה 2 - 3 פעמים ביום.
 • שתיית מיץ אוכמניות במשך היום, עוזר להם לשמור על טעם טוב בפה ,אוכמניות פועלת גם כמעוררות.
 • תנו להם לאכול ארוחות קטנות לאורך היום.

קח אותם לרופא אשר יוכלו להציע כמה תרופות שיסייעו להם להגדיל את התיאבון שלהם. 


אובדן תיאבון במהלך הריוןאובדן תיאבון במהלך חודשי ההריון הראשונים נובע בעיקר מבחילה,   .תחושת בחילה מפחית את הרצון לאכול ובכך גורמת לאיבוד תיאבון.

בשליש השני והשלישי קיימת האטה כללית של מערכת העיכול והאטה זו צפויה להיות לחץ של הרחם על המעי התחתון, דבר זה מוביל לאבדן התיאבון ואף לעצירות בחודשי ההריון המתקדמים.

גורמים אחרים המשפיעים על אובדן התיאבון בשליש הראשון להריון ואף בחודשי ההריון המוקדמים הינם הגדלת הפרוגסטרון. הורמון זה מאט את תהליך העיכול כולו. ספיגת מים מוגברת על ידי המעי מאיטה אף היא את תהליך העיכול.

כשאשר התינוק גדל הלחץ על קיבה יכול להוביל לכך שהאישה ההרה תחוש פחות רעב והתינוק אף גורם לתחושה של קושי על האכילה.

כאשר הינך חשה חוסר תיאבון בזמן ההריון בחודשים המוקדמים לכך, רצוי לאכול ארוחות קטנות במהלך היום , זה שומר על קיבה מלאה ומסייע בהפחתת בחילה. בבוקר, אל תכריחו את עצמכן לאכול. אפשר לאכול מאוחר יותר במהלך היום ארוחות הכוללות מזון בריא, משקאות בריאים וזאת על מנת לפצות על אבדן חומרים מזינים בבוקר
חוסר תיאבון אצל נשים הרות מתגבר בחודשי ההריון המתקדמים, לכן יש לשתות 8-10 כוסות מים בכל יום, לשלב ירקות ירוקים ומזונות עשירים בסיבים תזונתיים. נשים הרות צריכות להמנע מארוחות המכילות שומן או מזונות קשים לעיכול. המשיכי לאכול 5-7 ארוחות קטנות במהלך היום במקום 2 ארוחות עיקריות, משמעת זו תוריד את רמת אובדן התיאבון.
כאשר הינך חווה אובדן מתמשך של התיאבון במהלך ההריון ואינך מסוגלת לקבל את חומרי המזון הדרושים היוועצי מיד עם רופא. איבוד משקל והתייבשות בשל אובדן תיאבון בזמן הריון מסוכן מאוד הן לאם והן לעובר. 
נשים הרות צריכות להמנע ממזונות מתובלים , ביצים ודגים.

שאלו את הרופא על מנת שימליץ לכן על דיאטה תקינה עבורכן ובזמן ההריון. ייתכן כי תתבקשו לעבור בדיקות מסויימות כמו סוכרת או בלוטת התריס וזאת על מנת לברר תחילה מהי סיבת איבוד התיאבון. אל תדאגי אלו סימפטומים נורמלים להריון. התייעצות עם רופא או עם מאמן כושר אישי יכולים להמליץ על ביצוע של תרגילי כושר שיכולים להגביר את התיאבון. וכמובן שיש לוודא כי תפריט התזונה שקיבלת הוא נכון לגביך. ככל שתקדימי להתגבר על בעיה זו הנך מונעת נזק לעצמך ולתינוק.

 

הפסד של גורם תיאבון - סיבות נפוצות:

היתרון הגדול ביותר של עשיית שימוש כלשהו במעוררי תיאבון טבעי הוא כי לא תוכל להתמודד עם הסיכון של תופעות הלוואי האפשריות כתואה מנטילת תרופות. 
תרופות הינם חומרים כימיים המשבשים את התהליך הטבעי של הגוף אך יכולים להגדיל את הסיכוי לעוררות התיאבון.

ישנם סוגי אנשים שיש להם בעיה להתמודד עם ירידת התיאבון מסיבות רבות ושונות, רוב הסיבות הללו הן בפאן הרפואי או הטבעי ועשויים להתרחש כתוצאה מנטילת תרופה מסויימת. 
מי שסובל מירידה בתיאבון במידה רבה יתחיל לשים לב להרזיה דרסטית כמו זו המראה על תופעת לוואי בולטת ביותר של ירידה ברצון לאכול. 
במקרה כזה חשוב מאוד להחזיר את הגוף למצב של איזון בצורה טבעית ובריאה משום שנטילה של תרופה נוספת או סם הממריץ תיאבון עלול לגרום לסיבוכים נוספים בגוף.

יחד עם נטילת מעוררי תאבון , יש כמה הרגלים בריאים שניתן להתמיד בהם וזאת על מנת לבנות את התיאבון. 
פעולות אלה יבטיחו כי הגוף יקבל הספקי אנרגיה רבים ולכן ידרוש יותר אנרגיה ,כלומר הגוף ידרוש עוד אנרגיה על ידיד איתות לרעב.. הנה כמה הרגלים טובים כיצד להגדיל את התיאבון .

 • פעילות גופנית סדירה
 • קבל מספיק לישון
 • לאכול בריא מזון
 • האם לא להתמכר חומרים מזיקים
 • שתו הרבה מים
 • לאכול ארוחות קטנות יותר
 • אכול לעיתים קרובות יותר

על ידי ביצוע הנחיות אלו בצורה פשוטה, אתה יכול להבטיח מעוררי תיאבון טבעיים.
להלן מספר דוגמאות של חומרים מעוררים תיאבון טבעי בשבילך. כל אלה יעזרו לך ברמות שונות.

 • כורכום
 • ג 'ינג'ר
 • יוגורט
 • מיץ חמוציות
 • תה צמחים
 • אשכוליות
 • תה מנטה

 לסיכום ניתן לומר שיש אפשרויות שונות של מעוררי תאבון,על כל פנים חשוב לשלב פעילות גופנית ותזונה נכונה.

 

 

פרסונל טריינרס, מאמני כושר אישיים. 

 

חזרה

שתפו את הכתבה בגוגל+
אימון נסיון במחיר מוזל!
הזמן אימון נסיון!
למחירון מפורט וייעוץ אישי
חיזרו אליי