משקאות הספורט כבשו את השוק, והשאלה הנשאלת היא, האם כדאי להוסיף למערך של אימון כושר אישי מוצרים נלווים כגון משקאות ספורט או חטיפי אנרגיה עתירי סוכרים פשוטים?

יניב מימון מאמן כושר אישי

הסוכר הוא מושג מאוד מורכב ועתיר משמעויות ורגשות מעורבים בעולמנו המודרני, אך לא תמיד כך היה. 
הסוכר הנקי, כפי שאנו מכירים אותו כיום הגיע לשוק המערב אירופי רק בימי הביניים, בתחילת המאה ה-14. 
מקורו בקני סוכר מהם נסחט מיץ מולסה, המזוקק לגבישי סוכר.

כמובן שמאז ומתמיד נהנה האדם מסוכר כחלק מתזונתו, אך לא מן הסוכר המזוקק הוא קיבל את מנת הסוכר שלו אלא ממאכלים זמינים אחרים כמו פחמימות שונות ופירות. די בסוכר זה, הפרוקטוז או הסוכר המורכב שמכילות פחמימות להזין את צרכינו בסוכר, שהם אכן מאוד חשובים.

תחילה הסוכר המזוקק, הגלוקוזי, לא הפך לחלק מן התפריט של בני האדם מייד, אלא שימש עדיין כתרופה או כמאכל נדיר של אצילים בלבד. 
אך עם התפתחות החקלאות ויצירת עודפים של מזון החלו להרבות בגידול קני סוכר והוא הפך זמין יותר.

סוכר 'נקי', שמקורו בקנה סוכר מזוקק או בקמח ואורז לבן הוא אמנם יעיל מבחינות מסויימות, ומזיק מבחינות אחרות, אך חסרונו הגדול מכל הוא עצם היותו ממכר. 
 

התחושה כי אנו לא יכולים להפסיק לאכול מוצרים מתוקים או מקמח לבן אפילו כשאיננו רוצים בכך,וכשאיננו רעבים, מגובה בהסבר פיזיולוגי, אשר בתמציתו מצביע על הקשר בין הסוכר ועליית סרוטונין מהירה וקצרת טווח לצד עליה באדרנלין, שגוררת צורך ל'מנה' נוספת כעבור זמן קצר לאחר שרמת הסרוטונין במח יורדת בחזרה. לא כך ישפיעו פחמימות מורכבות, או סוכרי פירות אשר לוקח להם קצת יותר זמן להתפרק והם גורמים לרמות סרוטונין ואדרנלין מאוזנות.

כל האמור לעיל, הוא חלק מן הסיבה שדיאטות רבות לירידה במשקל ממליצות על הימנעות ממוצרים עם רמות סוכר ופחמימות פשוטות גבוהות, והחלפתם בפחמימות מורכבות ופירות בכמות סבירה. 
למעשה גם תזונה נכונה שאינה למטרת ירידה במשקל לא צריכה להכיל הרבה, אם בכלל, מוצרים עתירים סוכרים פשוטים.

ובכל זאת, אנו יודעים כי פעילות ספורטיבית אינטנסיבית של מעל לשעה וחצי יכולה לרוקן את מלאי הפחמימות הזמין לגוף בשרירים, וכך למעשה לרוקן אותו מאנרגיה זמינה להמשך האימון. במקרה זה פחמימה פשוטה בצורת משקה ספורט או פרות יבשים, למשל, יכולה לספק אנרגיה זמינה על ידי סוכרים גלוקוזיים או פרוקטוזיים קלים לפירוק, ועל כן בעלי יתרון של אנרגיה 'מיידית' שתנוצל להמשך הפעילות ספורטיבית.

לפעילות מתחת לזמן זה, או לפעילות בעבור מי שמתאמן לשם ירידה במשקל, לא מומלץ לצרוך משקאות ספורט או פחמימות פשוטות בזמן או לפני פעילות ספורטיבית. במקרה הראשון הערך של הסוכרים על פני מים רגילים הוא נמוך, ובמקרה השני העדיפות היא לשריפת קלוריות על פני הוספת משקה או מאכל עתיר קלוריות, גם אם המחיר הוא אנרגיה מעט ירודה יותר במהלך האימון.

בכל הנוגע למשקאות ספורט וסוכרים פשוטים, יש לזכור כי מעבר להשפעתם החיובית על פעילות ספורטיבית נקודתית, הם בעלי חסרונות והשפעות שליליות רבות; כמו מצב רוח ירוד או בלתי יציב, ירידה בריכוז, התמכרות לצריכת סוכרים בלתי פרופורציונלית לצורך גופני ממשי, והחשוב מכל- סיכון למחלת סכרת, אשר נובעת מעודפי סוכרים מסוג זה בדיוק. על כן אין לראות במשקאות אלו בריאים, על אף שמם המטעה משהו.

לסיכום, סוכרים פשוטים בצורת משקאות ספורט או מאכלים עם ריכוז גלוקוז גבוה מתאימים רק למתאמנים ספציפים, אשר אופי אימונם ומבנה גופם תואמים את הצורך שהללו מספקים.

חזרה

שתפו את הכתבה בגוגל+
אימון נסיון במחיר מוזל!
הזמן אימון נסיון!
למחירון מפורט וייעוץ אישי
חיזרו אליי