מי מכם שעבר פציעה וודאי מכיר את השלבים השונים של הטיפול בה

יניב מימון - מאמן כושר אישי
החל משלב האבחון הרפואי, לעיתים גם דרך שלב הניתוח, אם צריך, וכלה בפיזיותרפיה אשר מחזירה את הגוף לתנועה. לצד אלה, ישנם גם מקרים בהם פשוט תאלצו לנוח ולתת לזמן ולרפואה המודרנית לעשות את שלהם.

ובכל זאת, להלן סקירה קלה של מקרים נושנים וצורות הטיפול בהם:

 

פציעה בשריר

לאחר פציעה בשריר, ישנו סיכוי סביר שתקבלו המלצה על ידי מאמן כושר אישי או רופא הספורט שלכם על היכרות עם מכשיר שנקרא ביודקס.

מכשיר זה אשר שימש במקור כאמצעי עזר להערכת טווחי תנועה של שרירים עבר מטמורפוזה מקצועית, ומצא את עצמו ככלי עזר חיוני לשיקום הגוף לאחר פציעה.

כיצד עושים זאת? .. ובכן , המכשיר בודק את תפקוד השרירים אל מול התנגדות ועוזר לאבחן פגיעות ואפילו חוסר סימטריה באזורים אזוטריים אשר קשה מאוד לאבחן אותם באמצעים קונבנציונאליים. 
זהו מבדק ממוחשב ומדויק אשר מסוגל לבחון רמה שונה של זוויות בשרירים פושטים וכופפים, ולנסות לצפות באמצעות זיהוי של חוסר איזון בין קבוצות שונות של שרירים, את פוטנציאל הפציעה של המתאמן טרם פציעתו, וכאמור, לאחרונה החל להיות שמיש גם לאחר פציעתו של המתאמן, בתהליך אבחון מדויק של הפציעה. הבדיקה עצמה נקראת בדיקה איזוקינטית בה מכווצים את השרירים תחת מלוא טווחי ההתנגדות והתנועה, בעזרת מכשיר הביודקס, במטרה להגיע לאבחון מקסימאלי, אשר יעזור לבנות תכנית שיקום ספציפית לפציעה בשריר.

 

פציעות בגידים

אחת השיטות היעילות יותר כנגד פציעות בגידים היא שיטת הטיפול באמצעות גלי הלם. במסגרת שיטה זו מורחים על האזור הרגיש, ג'ל אולטרא-סאונד ועליו מעבירים את גלי ההלם אשר אמורים לחדור אל תוך הסיבים הרקמתיים ולפרקם. 
שיטה זו מוצלחת במיוחד בשילוב עם פיזיותרפיה.

 

פציעה במיניסקוס

המיניסקוס הינו רקמת סחוס הנמצאת במפרק של הברך. בכל ברך יש שתי רקמות כאלו.. כאשר פעילות אתלטית או אפילו חוסר פעילות אתלטית ובעקבותיה ניוון,עלולים לגרום לפגיעה, אשר תשפיע על יכולת התנועה ותלווה בכאבים עזים בברך. הטיפול בפגיעה כזו הוא בדרך כלל על ידי ניתוח ארתרוסקופיה כאשר לאחריו מתחיל תהליך אחור של שיקום התנועה בברך על ידי פיזיותרפיה.

 

כאבים בשרירים

לטיפול ממוקד כאבים בשרירים, ניתן להמליץ על אלקרותרפיה, כלומר, שימוש באנרגיה חשמלית לצורכי הקלה ושיכוך כאבים, כמו גם ריפוי טוטאלי במקרים מסוימים. הזרמים החשמליים מגרים את מערכת העצבים בגוף ופועלים בדיוק בנקודות של עמוד השדרה אשר אחראיות על שליחת אותות הכאב, ועל ידי אפקט דומה למעשה שולחים אותות אל המוח שמחליפים את אותות הכאב בתחושה מרגיעה. בתחום הזה יש מספר מכשירים ידועים, טנס, וסטימולטור שרירי הינם רק חלק מהם.

 

טיפול על ידי חבישות

אמנם החבישות אינן מטפלות במלוא מובן המילה, אלא מוגדרות יותר לצורך מניעת התדרדרות , של פציעות קיימות ולעיתים מנסות למנוע מבעוד מועד פציעות באזורים מועדים לפורענות..

חבישה אלסטית לברך מומלצת לבעלי קרע במיניסקוס, אשר לא מעוניינים לעבור ניתוח ארתרוסקופיה, אך כן מעוניינים להמשיך בפעילות ספורט מתונה. הדבר מומלץ כמובן לספורטאים חובבים ולא מקצוענים, מכיוון שלא ניתן להמשיך בספורט מקצועני כאשר יש קרע במיניסקוס והלה לא נותח באופן מלא.

ישנה גם את שיטת הקינזיוטייפ, אשר משמשת למגוון רחב של פציעות וכאבים, במסגרתה מניחים רצועה נמתחת, נושמת ועמידה במים, אשר מגבירה את זרימת מחזור הדם, מעל מקור השריר הכואב או הפציעה.

 

חזרה

שתפו את הכתבה בגוגל+
אימון נסיון במחיר מוזל!
הזמן אימון נסיון!
למחירון מפורט וייעוץ אישי
חיזרו אליי