מה היא קלוריה?

יניב מימון מאמן כושר אישי

ישנן את ההגדרות שלא ידברו אל הרבה אנשים, בדמות יחידת חום, יחידת אנרגיה, 2.4 ג'אול, החום הנדרש כדי לחמם במעלה גרם מים , וכו'... וישנה את ההגדרה שקרוב לוודאי תזדהו איתה הרבה יותר: קלוריה היא סוג של מספר שמחזיק את המפתח להופעתכם ובריאותכם!

כל בר דעת אשר נרשם למכון כושר או מתאמן אצל מאמן כושר אישי, יודע את כלל הזהב. 
ככל ששורפים יותר קלוריות מאשר מכניסים לגוף, כך שורפים יותר שומן.ולהיפך..

בנוסחה פיזיקלית- משקל הגוף בשילוב עם אורך הדרך שהוא עובר עומד ביחס ישר לכמות שריפת הקלוריות. אך לא בחוקים פיזיקליים ובנוסחאות עסקינן, כי אם בדרך פרקטית לשייך לעצמנו מודעות בריאה שפשוט תביא תוצאות.

אז איך עושים זאת?

קודם כל מבינים שלכל אדם יש את מספר הקלוריות שגופו שורף במנוחה כל יום, ואשר מהווה את קצב חילוף החומרים שלו. המספר הזה כאמור שונה מאדם לאדם, אצל ספורטאים ממין גברי אשר התאמנו במשך שנים באופן סדיר הוא לרוב גבוה מאוד, בעוד שאצל נשים למשל, אשר הזניחו את עצמן, המספר הזה נוטה להיות נמוך מאוד.
כאן ברצוני להמחיש לכם את הדברים באופן קצת יותר ציורי.

נניח לצורך העניין שיש לנו את שמעון ספורטאי ממין זכר שגופו שורף במנוחה 3,000 קלוריות ביום, ויש לנו את אשתו, רונית, שגופה שורף במנוחה 1,000 קלוריות ביום. עכשיו בואו נניח ושניהם יוצאים לחופשה לא עוסקים בפעילות ספורטיבית ואוכלים בדיוק אותו דבר, נקבע- מזון בגובה של 1,500 קלוריות ליום. 
 

במקרה הזה:

אצל רונית מסתמן עודף קלורי של 500 קלוריות, לעומת שמעון שנמצא בגרעון קלורי של 1,500 קלוריות. בסוף אותו יום, שמעון ירזה ורונית תשמין. 
בכמה הם ירזו או ישמינו? .. ניתן לומר שעודף קלורי מצטבר של  7,000קלוריות שווה לקילוגרם אחד טהור של שומן. 
זאת הסיבה שיש אנשים שעל אותו תפריט דיאטתי מרזים, לעומת אחרים שעל אותו תפריט דיאטתי משמינים. 
בקצב הזה של הדמויות המדוברות, רונית תשמין תוך שבועיים בקילוגרם אחד של שומן, בעוד לשמעון ייקח קרוב לחמישה ימים להשיל מעליו את אותו קילוגרם.

הבשורה הטובה היא שניתן לשנות את מספר הבסיס של הקלוריות שהגוף שורף במנוחה. 
רונית מהסיפור שלנו, תחזור לביתה מהחופשה, תיקח מאמן כושר אישי, ותתחיל להתאמן באופן קבוע. בדרך הזו היא תשרוף בנוסף ל1,000 קלוריות שהיא שורפת במנוחה, עוד 500 קלוריות לערך לאימון כושר (תלוי כמובן בסוגו של אימון הכושר), ובנוסף בעקבות כך שהיא מתאמנת, ומחזקת את השרירים כך מספר הבסיס יעלה עם הזמן מ1,000 כלפי מעלה.. בדרך הפוכה, שמעון עלול להזניח את עצמו, לתת לגוף שלו לפרק תאי שריר ולהוסיף תאי שומן, דבר שישנה את מספר הבסיס שלו כלפי מטה ויגרום לכך שהוא יתקרב למספר של רונית, כיוון שתאי שריר גורמים לשריפת קלוריות יתרה מתאי שומן, וכך ביום מן הימים ששניהם יצאו לחופשה, אפשר ויסעדו את אותו תפריט, ודווקא רונית היא זו שתרזה ושמעון הוא זה שיעלה במשקל. זו, במילים הכי פשוטות וציוריות, התורה כולה.

 

חזרה

שתפו את הכתבה בגוגל+
אימון נסיון במחיר מוזל!
הזמן אימון נסיון!
למחירון מפורט וייעוץ אישי
חיזרו אליי