אתוסים ומיתוסים משמשים בערבובייה כאשר מנסים להשיב לשאלה מה עדיף בשר או עוף

יניב מימון - מאמן כושר אישי
על אף שעוף מועדף על רבים משום שהוא רזה יותר מאשר בשר אדום הוא אינו מספק את כל כמות הברזל ואף לא את הוויטמין החשוב B12 הנמצא כמעט רק בבשר. 
מי שממעט – קל וחומר נמנע – לצרוך בשר וניזון מעוף עלול להימצא במצב של חוסר דם, אשר יש לו תופעות לוואי שונות כגון עייפות, חולשה, נשירת שיער, היחלשות הזיכרון ועוד).

לא מעט אנשים אינם שמים לב לתכולת מרכיבי המזון שלהם וישנם שאינם נדרשים כלל לסוגייה זו עד אשר הם מגיעים – מי מהם שמגיעים – למכון כושר ומתחילים להתאמן בהדרכה ובפיקוח של מאמן כושר אישי המפגיש אותם גם עם דיאטנית המכינה להם תכנית תזונה נכונה. השילוב המומלץ, המיטבי, הוא שילוב של עוף ובשר בתפריט.

גם מי שמצדדים באכילת בשר אינם ממליצים להרבות בו ובמידת האפשר – להעדיף חזה עוף (שהוא החלק הפחות שמן בעוף) ובעיקר – לצרוך דגים. חשוב לציין שמרכיבים חיוניים לבניית הגוף ולתחזוקתו כגון ברזל, סידן, ויטמינים וחומצות שומן נמצאים בירקות, בפירות, בדגנים ובקטניות, כמו גם בשמנים צמחיים טבעיים ובריאים. מי שאובחן בדמו חוסר של ויטמין B12  יכול לקבל אותו לא רק באמצעות בשר אלא גם מביצים, מדגים וממוצרי חלב דלי שומן.


הבשר והעוף בראי המחקר:

ממחקר שפורסם זה מכבר (יולי 1999) בכתב העת Archives of Internal Medicine עולה, כי רמת הכולסטרול בשמם של אנשים שנהגו לצרוך בשר פעמיים ביום במשך חודש לא השתנה כלל ועיקר כאשר עברו לאכול עוף פעמיים ביום.
 

 

נזקי הבשר ו....תועלתו:

אף שהבשר האדום מהווה מקור לצריכת חלבון וברזל, מינרלים שונים, ויטמינים חיוניים, חומצה אלפא ליפואית, המהווה נוגד חמצון מעולה, גלומים בצריכה קבועה שלו סיכונים בריאותיים בלתי מבוטלים: תכולת השומן הרווי בו גבוהה, הוא עלול לגרום לסוגי סרטן אחדים, למחלות לב וכלי דם, יתר לחץ דם, סוכרת ( סוג 2), מחלות פרקים ועוד. אכילת בשר אדום צריכה להיעשות בצמצום, במשורה, אף שאין המלצה רפואית חד משמעית להימנע באופן גורף מצריכתו.

 

 

בשר העוף זול וזמין יותר מבשר אדום. הוא נחשב למאכל בסיסי, שלא כמו הבשר האדום. יש מי שהדילמה הזו כלל אינה מעסיקה אותם מאחר שאין ידם משגת לרכוש בשר. יש גם צמחוניים אשר לא אוכלים לא עוף ולא בשר ומקבלים את היסודות החיוניים לגוף ממזונות אחרים.


תאוותיהם של תאבי הבשר:

כך או כך, הרגלי התזונה של אנשים הם אחד הדברים היותר קשים לשינוי. דומה כי דבר לא יניא "קרניבורים" – במירכאות ובלעדיהן – תאבי בשר לעשות 'על האש' וליהנות מאומצות עסיסיות, גם אם יתפרסמו מחקרים מעמיקים על אודות נזקי הצריכה של בשר צלוי וגם אם ייאמר להם על ידי טובי הרופאים כי את כל המרכיבים החיוניים לגופם הם יכולים לקבל גם מצריכת עוף, אשר מחירו זול בהרבה ממחיר הבשר האדום.
 

צריכה מבוקרת ומידתית:

 הן חובבי העוף והן תאווי הבשר אמורים לאכול את המאכל האהוב עליהם במידה, ללא הפרזה. כמו כן חשוב לשלב אכילה בפעילות גופנית המותאמת לצרכים, לרצונות, להעדפות וליכולות. במכון כושר איכותי ( או, בלועזית – פרסונל טריינרס..) תוכלו לקבל מידע, ייעוץ ותכנית אימונים מתאימה שתינתן לכם על ידי מאמן כושר אישי מוסמך ומקצועי.

חזרה

שתפו את הכתבה בגוגל+
אימון נסיון במחיר מוזל!
הזמן אימון נסיון!
למחירון מפורט וייעוץ אישי
חיזרו אליי