הגמישות הינה מרכיב עיקרי באימון הכושר הגופני

יניב מימון מאמן כושר אישי

לא תמיד שמים עליה את הדגש הנכון, למעט מקרים בהם אתם מתאמנים אצל מאמן כושר אישי, שמודע למשמעותה, ודואג כי לא תיעלם ממגוון הרגלי האימון שהוא מחדיר לכם.

מהי גמישות?

גמישות היא בעצם היכולת לקיים את טווח התנועה של מפרק נתון בגוף באופן השלם ביותר. 
היא מושפעת הן ממבנה העצמות בגוף, הן ממבנה הרקמות הקיימות במפרק ובעיקר מתפקוד המערכת שלרוב לא מקבלת את הפידבק הראוי על תפקידה הכל כך משמעותי בתחום הכושר הגופני בפרט ובספורט בכלל, מערכת העצבים.

איך מפתחים גמישות?

כמובן שלא ניתן לקרוא תיגר על אלסטיות מולדת, כלומר גנטית, של רקמות ומפרקים, ברמות מרחיקות לכת, ועל כן יהיה לנו קשה לפתח נדיה קומנצ'י(אלופה אולימפית בהתעמלות בסוף שנות ה-70, ייצגה את רומניה) משלנו כאן בארץ, אך בהחלט ניתן לשפר, וזאת כמובן בעזרת הרבה מאוד תרגול מוכוון מטרה. יוגה היא שיטה מוכחת ויעילה לחתום הזה, כאשר בנוסף למתיחות המתורגלות באופן מגוון, ידועה השיטה כשומרת על חום גוף אשר תורם להרפיה ומניעת פציעות, דבר שלא הולך ברגל (תרתי משמע..) עם העובדה שבכל זאת מדובר ביכולת למתוח את גבולות הגוף תוך שילוב מתמיד בין יציבות ותנועה.

תרגול הולך וחוזר של מתיחות ישפר את טווח התנועה. כאשר המתיחה נעשית באופן חד למדי, מתח השריר מונע את שינוי אורך השריר. זוהי נקודת השיא שאנחנו מכנים כ'הרגשת המתיחה'. 
 

במה זה בא לידי ביטוי?

שריר גמיש יותר= יכולת גבוהה ובטוחה יותר לבצע פעילות תוך כדי התנגדות. ויש לנו כאלה במשך כל הזמן מבלי שאנחנו שמים לב, בבואנו לסחוב את שקית הקניות מהסופר, להרים בקבוקי מים מינרליים על מנת להניח בתא המטען של הרכב.. כשמרכיב הגמישות עולה, אנחנו שומרים על הגוף מפני פציעות מיותרות ומאפשרים לו לבצע בשיא הנונשלנטיות את משימות השגרה היומיומיות.

כמו שחשוב לבצע אבחון שיעניק לנו אינדיקציה מי הם השרירים הזקוקים לחיזוק יתר על ידי הוספת תרגילים, כך גם חשוב לבחון אילו מהשרירים קצר יותר וזקוק למתיחות יתר. כאן נכנס לתמונה מאמן הכושר האישי שלכם, שתפקידו להכניס אתכם למודעות עליונה לגבי איכויות היציבה והתנועה שלכם.

האספקט הבריאותי:

מעבר להשפעה העצומה שיש למתיחות על מכלול שלם של שרירים וגידים, הן גם ידועות בתור מפחיתות פסולת מקצועיות, בייחוד כזו המצטברת במפרקים, וכרבות השפעה על בריאותו של עמוד השדרה, סיסטמת הנשימה, מערכת העצבים ופעילות המעיים.

סוגי מתיחות:

באופן כללי ניתן להפריד בין שני סוגים עיקריים של מתיחות.
המתיחה המכונה 'דינאמית', שאגב, מצוינת לצורך שיפור קואורדינטיבי, מתאפיינת בכך שכאשר אנו משלימים את טווח התנועה המקסימאלי, אנחנו חוזרים לנקודת ההתחלה ממנה התחלנו את התנועה, תוך שמירה על קצב מתמשך של התנועה הלוך וחזור. זאת בניגוד למתיחה המכונה 'סטטית', אשר מאלצת אותנו על פי הגדרתה, להישאר בנקודת השיא של התנועה, ולאחר מספר קצוב של רגעים להרפות ובעצם לסיים את המתיחה.

 

 

חזרה

שתפו את הכתבה בגוגל+
אימון נסיון במחיר מוזל!
הזמן אימון נסיון!
למחירון מפורט וייעוץ אישי
חיזרו אליי