המטרה הינה תוצאה או השג שאליו המאמץ מכוון

מאמן כושר אישי - צוות פרסונל טריינרס

כאשר אין הצבת מטרות בתרגיל מסויים או בתזונה הערך התכליתי שנקבל יהיה ירוד יותר, כמובן שהם צריכים להיות מדידים ומציאותיים.

לדוגמא: נער רזה השוקל 70 ק"ג הרוצה להגיע להפירטרופיה והעלות את מסת השריר שלו ב-30 ק"ג תוך חודש וחצי וכל זה בעת ובעונה אחת לא יוכל להגיע ליעדים מדידים וספציפים כאלו ולהשיג מבנה גוף כזה, במיוחד לא בקרוב. 

לכן המטרה היא להעלות מסת שריר בהדרגה תוך שילוב תזונה נכונה.

יעדים שאינם מדידים, כגון "אני רוצה לאבד שומן ולהיות רזה" לעולם אינה תתממש שכן המונח "רזה" הינה סובייקטיבית עם מדידה שאינה אובייקטיבית. בעיני אדם אחר אתה יכול להיות "רזה מידי".

בגלל סטנדרטים גבוהים וציפיות גבוהות מהחברה המודרנית הנטייה היא לרזון , אם כן , החברה שלנו שואפת להגיע לשם וזאת בשל התפיסה המעוותת שהחברה מנתבת אותנו. 
אך אם יהיה זה אדם הקובע לעצמו סטנדרט גבוה והוא רוצה להפחית את שומן הגוף לרמה של עשרה אחוזים למשל, אזי מטרתו מדידה וניתן לכמת אותה.

כדי להשיג את המטרות באופן הטוב ביותר, המתאמן חייב לספק מדידה , כלומר להציב לעצמו השג מסויים שהוא צריך לעמוד בו, כלומר לשאוף למשהו גדול יותר ממה שאתה יכול וממה שהשגת בעבר. 
המטרה היא ליצור את המטרה רחוק מאיתנו ולשאוף להגיע אליה, אך להגיע אליה בהדרגתיות, כך סביר יותר להגיע להצלחה של השגת המטרה. 
אבל יש לציין שהמטרה חייבת להיות מידה מסויימת של מאמץ מאתגר. 
אם המטרה היא קטנה מידי או שקל להשיג אותה התמריץ יהיה מועט מידי ולא תהיה תחושה של השג או גאווה וכן התוצאות יאחרו לבוא.

יעדים ניתנים למדידה במונחים של תוצאות וביצועים. 
תוצאת המטרה מתחייסת לאדם אשר הוא מכוון להשיג בין אם אילו מטרות לטווח הרחוק או מטרות לטווח הקצר.
 

המטרה –עקרונות בקביעת אסטרטגייה
 

 1. הגדרת מטרות ספציפיות: המטרה חייבת להיות מדידה, למשל לפי תאריך מסויים.
   
 2. קשה להגדיר יעדים ריאליסטים: המטרה חייבת להיות בהשג יד, אך מאתגר על מנת להגביר את המוטיבציה ולעורר את הנפש. מטרות קלות מידי לא יובילו להנעה ומטרות בלתי מושגות    יחבלו במוטיבציה של המתאמן לאימונים עתידיים.
  מטרות צריכות לשקף את היכולת הגנטית שלך במדויק.
   
 3. מטרות לטווח הקצר: כל מטרה עיקרית חייבת להכיל משנה יעדים או מטרות לטווח קצר.
  לפני שאדם יכול להגדיל נפח השריר הוא חייב להתקדם בכמויות קטנות יותר.
  אי היכולת להשיג את המטרות לטווח הקצר מספק מידע נוסף על מה לא עובד כראוי והאם יש צורך לבנות תכנית אימון חדשה אשר תלווה אותך לפרק זמן ארוך.
   
 4. פיתוח מטרה להשגים אסטרטגיים: המתאמן לא יכול להשיג בטווח הקצר או בטווח הארוך מטרה מסויימת מבלי לדעת את הדרך הנכונה להגיע לשם.
  כדי לאבד עוד סנטימטר ברוחב המותניים תחילה עליך לאבד שומן בכמות מזערית ותוך כדי להגדיל את איבוד השומן בהדרגתיות, לכן כל צעד דורש מידה מסויימת של פעילות גופנית ותוכנית תזונה נכונה. היבטיים אלה אפשר לקבוע לפי מדד יומי או מיידי.
   
 5. יצירת תוכנית גיבוי של פעילות: מה קורה אם לטווח הקצר המטרה לא מגיעה? אם משהו משתבש, האם סביר כי מטרה ארוכת טווח תושג? יהיה זה קשה לחזור על המסלול אם תוכנית גיבוי של פעולה ל הוקמה וכדי להקטין את הכישלון.
  יהיה צורך להחליט מה צריך לעשות כדי לחזור על המסלול.אבל במקום שנחכה לכישלון נבנה אסטרטגיית מבעוד מועד ונכין תכנית גיבוי
   
 6. אישיות הפרט: האם האדם הוא בעל השגים גבוהים או נמוכים? האם יש לו מחוייבות? האם הוא בשל לאתגרים מסוג זה?
   
 7. לספק הערכה עבור המטרה: בסוף , בטווח הארוך והקצר המטרה היא גם להעריך את הביצועים, תוך מסירות, מוטיבציה, ממידע זה יהיה קל יותר לקבוע מטרות לעתיד ולהפוך את העיניין מאתגר יותר על ידי למידה מטעויות, כישלונות והצלחות.
  כמו כן להעריך את תוכנית הגיבוי של הפעולה ואם כל אלה הצעדים הדרושים כדי ליישם אותם המיומנות היא בפתרון הבעיות שלך , מה הלך בסדר, מה השתבש ולאבחן את כל הגורמים.
   
 8. לספק תמיכה למטרה: את היעדים ניתן לחלוק עם אחרים , כמו אדם אהוב, ידידים, מקורבים באינטרנט, משפחה ועוד.
  כאשר מספרים לאנשים מה מתכוונים להשיג אתה מגדיל את המוטיבציה ואת התמיכה ואתה שומר לעצמך על שביל הזהב בו תרצה להוכיח את היכולת שלך ולא תחווה מבוכה או השפלה שתגרום לך לסגת כאשר אתה מגיע לשלבים מתקדמים ומתאגרים יותר. עדכונים שוטפים למטרות ארוכות טווח למקרוביך ישמרו אותך תמיד ממוקד במטרה.

 

חזרה

שתפו את הכתבה בגוגל+
אימון נסיון במחיר מוזל!
הזמן אימון נסיון!
למחירון מפורט וייעוץ אישי
חיזרו אליי