על מנת להישמר בריאים – עלינו לקום ולעשות מעשה – להתנועע, לבצע פעילות גופנית - רצוי ומומלץ במסגרת שתאפשר לנו ותעודד אותנו 

יניב מימון מאמן כושר אישי

העיקר הבריאות? ודאי. דומה כי אין איש שלא ישיב בחיוב על השאלה הזו. לא אחת מתברר, כי הבריאות אינה מובנת מאליה.

מי מכם שמתאמנים בחדר כושר (בין אם באמצעות מאמן כושר אישי  ובין אם באופן חופשי, ודאי יודעים כי הבאת אישור רפואי המעיד על כשירות המתאמן היא תנאי הכרחי למתן אישור להתאמן. עם זאת, סביר להניח כי רופא המשפחה אינו מתנה את מתן האישור בעריכת מכלול שלם של בדיקות כשירות. עם זאת – בדיקת לב במאמץ (ארגומטריה), הבודקת  את השפעתה של פעילות גופנית בעצימות גבוהה (מאומצת) על הלב חיונית במצבים מסוימים ולא רק כתנאי לאימון בחדר הכושר.

מבחן המאמץ מאפשר לקבל אינדיקציה על מחלת עורקים כליליים ( המספקים דם לשריר הלב), ואם כן, מה היא דרגת המחלה וחומרתה, היות שחסימת עורקים מסוכנת ביותר – היא עלולה לגרום לאוטם שריר הלב.

בדיקת המאמץ עשויה להראות האם כאבים בחזה נגרמים כתוצאה מבעיה לבבית. היא נדרשת לאחר ניתוח מעקפים או צנתור. הבדיקה מאפשרת לברר האם יש הפרעות כל שהן בקצה הלב. לא מדובר בבדיקה קשה ומורכבת. היא נערכת על ידי טכנאי מוסמך בפיקוח של קרדיולוג ונמשכת כרבע שעה בלבד.

בדיקות סקר – מיפוי כללי

 על דרך המשל ניתן להקביל בדיקות סקר תקופתיות לבדיקת 10.000 של רכב, שבמהלכה נבדקות מערכותיו השונות. ברור לכל כי אורח החיים המערבי, מודרני ותובעני, גובה מאתנו ממחיר: הרגלי התזונה של רבים לקויים ( ליקוי הניכר, בין השאר, בתופעה של השמנה ותחלואה הנגרמת בעטיה, מה שמחייב גם מודעות להכרח בקיום תזונה נכונה). אורח חיים מודרני גורם שחיקה, עייפות, הפרת איזון הורמונלית ומנטלית ועוד.

 

בדיקות סקר כוללות בין השאר: בדיקת לב במאמץ (ארגומטריה), צפיפות עצם, קולונסקופיה וירטואלית, בדיקות דם, ממוגרפיה (נשים),  C.T ריאה ועוד. בדיקות הסקר מאפשרות לאתר מחלות שונות בשלבים מוקדמים של התהוותן ובכך לסייע בטיפול בהן.

יש ויכוח על כדאיות הבדיקות ותועלתן (לרבות סוגיית עלותן),. עם זאת ברור כי מי שמתאמנים בקביעות, כמו המנויים הרבים בפרסונלס טריינרס, מודעים לגוף, מקפידים על אורח חיים בריא. חלק ניכר מהם מצויים בפיקוח ובמעקב של תזונאית קלינית מקצועית. הגיוני וסביר להניח, כי מודעות לחשיבות הפעילות הגופנית מזה ולתזונה מאוזנת מזה מפחיתה באופן משמעותי את הסכנות הבריאותיות.

לפני שניגשים לביצוע בדיקות כל שהן חשוב להתייעץ עם רופא המשפחה המכיר אתכם היטב כמו גם את הפרופיל הרפואי שלכם. אין ספק כי השגחה ומעקב קבועים וקפדניים של רופא המשפחה עשוי לסייע לכם לבצע בדיקות נדרשות על פי מצבכם.

חשוב שתהיו רגישים וקשובים לגופכם. אם אתם חשים שהמאמץ בחדר הכושר תובעני וקשה מדיי – שתפו את מאמן הכושר. קביעת תוכנית אימונים אישית ועבודה צמודה עם מאמן כושר אישי תאפשר לכם להתאמן במסגרת מפוקחת, שבה יעלה בהדרגה סף המאמץ שלכם ובכך יאפשר לכם שיפור הדרגתי של הכושר הגופני ושל ההרגשה הכללית.

 

חזרה

שתפו את הכתבה בגוגל+
אימון נסיון במחיר מוזל!
הזמן אימון נסיון!
למחירון מפורט וייעוץ אישי
חיזרו אליי