'נפש בריאה בגוף בריא', כך אומר המשפט המפורסם


ואכן, כיום יש יותר מודעות לקשר הבלתי נראה אך המורגש בהחלט שיש למצב הגופני והמצב הנפשי שלנו. 
מערכת היחסים בין השניים עובדת ככביש דו כיווני; הגוף משפיע על הנפש והנפש משפיעה על הגוף. גוף עייף, חולה, דואב ומנוון יצביע גם על פצעים דומים בנפש וההפך. 
לראייה, אנשים רבים שנמצאים במשבר כלכלי קשה עד בלתי אפשרי חווים מיחושים שונים בגופם כמו כאבי ראש, כאבי שרירים ואף נופלים למשכב לעיתים. 
המצב דומה גם בכיוון ההפוך; מחלה קשה, עודף משקל ניכר או נכות יכולים להשפיע מאוד על המצב הנפשי. 
אדם בעל עודף משקל למשל יכול להיות יותר פגיע לאפיזודות דיכאון ברמות משתנות כתוצאה מיחס החברה אליו והדימוי העצמי הנמוך שלו שנגזרים למעשה מהמצב הגופני.

אחת הדרכים להימנע מנפילה אל תהומות נפשיים ופיזיים כואבים, או לפחות לצמצם את הסיכוי לכך, היא לשמור על כושר גופני. 
תחזוקת הגוף ברמה טובה משליכה על תחזוקת הנפש. 
לפעמים, גם כאשר חוזרים הביתה אחרי יום מעייף במשרד, הרגליים כואבות, העיניים כבדות ואין כח לעשות כלום למעט להימרח על הספה ולבהות, כדאי להפשיל שרוולים ולשנס מתניים ולהתחיל לזוז.

'עוד, עוד, עוד'

ברי המזל שבינינו שיכולים לשכור את שירותיו של מאמן כושר אישי, יכולים להרוויח תכנית אימונים מותאמת אישית ודחיפה תמידית לעבר מכון הכושר, אולם גם אלה שכיסם לא מאפשר להם השקעה כספית גדולה בכושר הגופני יכולים לעשות עבודה לא פחות טובה בכוחות עצמם. 
 

מוטיבציה

גם אם אין לכם מוטיבציה רבה לקום מהספה ולהזיז את השרירים, היו בטוחים שברגע שתתחילו המוטיבציה כבר תדפוק על הדלת מעצמה. 
כל אחד מאיתנו הוא אינדיבדואל ולכן לא ניתן להגדיר פרק זמן כללי שבו זה יקרה, אבל זה יקרה. תתחילו בדברים הקטנים, כל יום קצת. עשו סיבוב קצר ברגל מסביב לבלוק, אם אתם גרים קרוב למקום העבודה תוכלו לנסות ללכת ברגל במקום לנסוע ברכב או באוטובוס וגם לבחור לעלות ולרדת במדרגות במקום להשתמש במעלית. 

 

היו מאמני הכושר של עצמכם

אל תחכו לכוח חיצוני שידחוף אתכם לעבר אופני הכושר. 
אנשים רבים נוטים להסתמך על הסביבה ולהעביר אליה את האחריות למצבם האישי. 
אולם, ברגע שתבינו כי רק בידיכם מצוי הכוח לנווט את הספינה ולבצע שינויים בחייכם, תבינו שאף אחד אחר לא אשם במצב שלכם. 
בעזרת הבנה זו ייקל עליכם לתפוס בחזרה את המושכות ולנטרל את הטייס האוטומטי, בכל תחום בחיים, לא רק בתחום הכושר הגופני. 
היו מאמני הכושר של עצמכם. 
היו אתם אלה שצועקים באוזנכם בזמן אימון "עוד! עוד! עוד! כן, אתה יכול!" האמונה העצמית אולי לא תגיע בין לילה, אך ככל שתתמידו יותר כך האמונה ביכולת תתפתח בקרבכם ותהפוך לחלק ממי שאתם. 
כתבות נוספות :

כושר לחיזוק הזוגיות

שרירי הבטן

כושר גופני לגיל הזהב

 

הנאה מהדרך

גם אם המטרה שלכם בעשיית כושר גופני היא להפחית במשקל וגם אם מדובר ביישום המלצות מרופאים לשיפור מצבו הפנימי של הגוף שלכם (כמו הפחתת כולסטרול למשל שניתן לבצע בעזרת שינוי תזונתי וספורט), ההנאה מהדרך המובילה למטרה חשובה לא פחות - ואולי אף יותר - מהגשמת המטרה עצמה. 
הרי, מה בני האדם בסך הכל מבקשים על פני הכדור? להעביר את הזמן בהנאה, ולהיות מאושרים. כושר גופני יכול להסב לכם הנאה מרובה. 
בשעת פעילות גופנית משתחרר לדם אדרנלין, שהשפעתו על מצב רוחנו ידועה ומוכרת. האדרנלין הוא כמו 'כמוסת אושר'. 
הנוכחות שלו בדם ברמות מסויימות מרוממת את הנפש ומשרה הרגשת אופוריה - אנו מחייכים, שמחים וטובי לבב. כל אימת שתעשו כושר גופני, אם תרצו או לא תרצו, האדרנלין כבר ידאג לנפש שלכם ותחוו הנאה מעצם הפעולה. הזרם הביהיוויוריסטי בפסיכולוגיה הוכיח לנו שחיזוק חיובי עובד, ומעלה את הסיכוי להישנות הפעולה. הנאה מספורט תביא אתכם לחזור לחיקו שוב ושוב.

       

איכות חיים

כושר גופני יכול לשפר באורח ניכר את איכות החיים. 
הגוף הבריא יוקיר לכם תודה גם בתחום הבריאות הפיזית וגם בתחום הבריאות הנפשית. כמובן, יש יוצאי דופן כשם שבכל כלל יש יוצא מן הכלל, אך דבר אחד בטוח - אין לכם מה להפסיד, רק להרוויח.

 

חזרה

שתפו את הכתבה בגוגל+
אימון נסיון במחיר מוזל!
הזמן אימון נסיון!
למחירון מפורט וייעוץ אישי
חיזרו אליי