מאיה ברנע-מידענית בתחום הספורט והתנועה

על חשיבות השמירה על כושר גופני יש הסכמה גורפת: הרופאים מצדדים בשמירה על כושר גופני כדרך התמודדות עם מחלות כרוניות שונות, הרפואה המשלימה רואה בשמירה על כושר גופני דרך להמנע מבעיות בריאותיות ונפשיות, הפסיכולוגים מסכימים כי עיסוק בכושר גופני תורם לשמירה על מצב רוח מרומם ומונע ומטפל במצבי דכאון, חוף הים והקיץ המתקרב תורמים את תרומתם ברצון להיראות חטובים ואפילו המראה בבית לוחשת ששמירה על כושר גופני תחולל פלאים בכל הנוגע לדימוי ולבטחון העצמי. למרות ההסכמה הגורפת, רבים מוצאים את עצמם מתלבטים בשאלה איך לשמור על המוטיבציה ולהתמיד באימונים וכיצד לבנות תוכנית אימונים התפורה בדיוק לצרכיהם.

מה צריך לקחת בחשבון כאשר באים לבנות תוכנית כושר אישית?

תוכנית כושר אישית טובה היא כזו הלוקחת בחשבון פרמטרים המשתנים בין אדם לאדם ובנויה כך שתפיק את המירב בהתאם ליעדים המוגדרים, תוך שמירה על הבריאות והימנעות מפציעות. כדי לבנות תוכנית כושר טובה יש לקחת בחשבון מדדים רבים:

·         יעדי האימון –יעדי אימון הכושר משתנים בין אדם לאדם. ישנם מתאמנים אשר להם המוטיבציה העיקרית לעסוק בכושר גופני נובעת מהרצון להפחית במשקל. אחרים מנסים להתמודד עם מצבים בריאותיים שונים כסכרת, יתר לחץ דם או אוסטאופורוזיס. יעד נוסף אפשרי הוא חיטוב הגוף או איזורים מסוימים בו. בניית תוכנית אימונים אישית לוקחת בחשבון את היעדים העיקריים ויודעת לשלב תרגילים המתאימים במיוחד ליעדים אלו.

·         גיל המתאמן – עם העלייה בגיל חלים שינויים גופניים שונים: עלייה ברמת השומן התת עורי, ירידה בצפיפות העצם, ירידה בויטליות ועוד. כאשר בונים תוכנית כושר אישית חשוב לקחת בחשבון את השינויים הללו. הדבר נכון הן למתאמנים חדשים והן לותיקים. החדשים זקוקים לתוכנית אימונים מתאימה ואילו הותיקים זקוקים לרענון התוכנית הקיימת כך שתתאים לשינויים המתרחשים בגופם.

·         גורמי סיכון למחלות שונות – לכל אחד מגורמי הסיכון מתלווים סוגי אימון, לעתים שונים. מחלות כסכרת, יתר לחץ דם, מחלות לב או אוסטאופורוזיס דורשים שמירה על אורח חיים מסוים, הכולל תזונה מתאימה ופעילות גופנית תואמת. ביצוע אימון כושר שאינו מותאם למצב הסיכון או מחלה עלול לא רק להיות לא אפקטיבי, אלא אף מזיק.

·         פציעות ומצבים גופניים קודמים - בבניית תוכנית אימונים אישית חשוב לקחת בחשבון מצבים גופניים קודמים, כפציעות ישנות או פגיעות שונות, על מנת לבנות תוכנית אימונים אשר תהיה לא רק אפקטיבית אלא גם זהירה ובטוחה. אימון לא נכון יכול להחמיר בעיות קודמות ולעורר פציעות ישנות.

·         מצב גופני התחלתי – על מתאמנים חדשים להכנס לכושר בהדרגה ובזהירות, לא לחרוג מיכולתם ולהתאמן אימון שאינו בטוח. מתאמן חדש ייעזר מאד במאמן אישי, אשר לא רק יכיר לו את עולם האימונים אלא גם ילמד ויכיר את יכולותיו לצד מגבלותיו, ידע לדרבן כשצריך ומתי לעצור ולהאט כשצריך.

יתרונות מאמן כושר אישי:

ישנם יתרונות ברורים לאימונים עם מאמן כושר אישי. ראשית, מאמן אישי בונה תוכנית אימונים מותאמת אישית, אפקטיבית ויעילה, דבר הדורש ידע נרחב שאינו בנמצא עבור מרבית המתאמנים, חדשים וותיקים.

שנית, אימון עם מאמן אישי מבטיח אימון בטוח יותר, כיוון שהמאמן יכול לפקח על מידת המאמץ המושקעת ובמקביל על הטכניקה בה התרגילים מבוצעים. אימון נכון הוא אימון שמביא תועלת ובו בזמן דואג שלא יגרם נזק כתוצאה מביצוע תרגיל באופן שגוי או לא בריא, מאימון לא מאוזן בין השרירים או אימון אשר מידת המאמץ בו אינה תואמת את המתאמן.

שלישית, אימון כושר עם מאמן אישי מאפשר למתאמן לבחור בין אימון במסגרת חדר כושר עם מיטב הציוד המקצועי, לבין אימון ביתי עם מיכשור עצמי או מיכשור אותו מביא עימו מדריך הכושר.

לסיום, רמת המוטיבציה באימון עם מאמן אישי גבוהה. כיוון שתוכנית האימונים מותאמת אישית, האפקטיביות שלה עולה והתוצאות החיוביות מורגשות מהר יותר, דבר המעלה את המוטיבציה. גם המגוון הרב שאותו מאמן אישי מכיר ומעביר חוסך את השעמום המתלווה לעיתים לפעילויות שכאלו ומעלה את רמת המוטיבציה. בנוסף על אלו, עצם ההתחייבות לעבודה משותפת עם אדם נוסף, מבטיחה כי הסיכוי שהכוונות הטובות ישארו בגדר כוונה בלבד יקטן.

 

חזרה

שתפו את הכתבה בגוגל+
אימון נסיון במחיר מוזל!
הזמן אימון נסיון!
למחירון מפורט וייעוץ אישי
חיזרו אליי