תהליך ההזדקנות מושפע מגנטיקה, מחלות, תזונה, אורך החיים ועוד.

אך הכל ניתן לשינוי גם בגיל מבוגר, תזונה נכונה ופעילות ספורטיבית יומיומית תגרום לשינוי, הן מבחינת תנועה והן מבחינת המערכת החיסונית של הגוף.

פעילות ספורטיבית מתונה לאורך השנים גורמת לקשישים לפחות כאבי שרירים ופחות מגבילה מבחינת תנועה שזו המגבלה העיקרית אצל קשישים.

היום ניתן לראות שימוש רחב ברכבים ממונעים כגון קלנועית או כיסא גלגלים חשמלי, אצל אוכלוסיית הקשישים בעיקר, הדבר נובע מקשיים ומגבלות פיזיות בהליכה, במגבלה של הליכה ברוב המקרים נגרמת מחוסר פעילות גופנית לאורך שנים רבות, לכן מאוד חשוב להתחיל בפעילות גופנית כבר מגיל צעיר יחסית ולהכניס זאת כחלק משגרת חיינו.

מחקרים מראים כי אימוני כוח אצל קשישים וצעירים בני 30+ גורמים לשיפור חוזק השריר באותה מידה . כלומר תוך תקופה של 3-6 חודשים רמת חוזק השריר תעלה אצל קשישים בעזרת אימון סדיר ומתון בכ- 50% לערך.

אצל קשישים בפרט אימוני כוח לחיזוק השרירים תורמת רבות לתפקוד היומיומי שלהם במטלות פשוטות כגון עליה במדרגות, הרמה של שקיות עם מצרכים ואפילו קימה קלה יותר מהכיסא או הכורסא בבית.

ישנם כמה סוגי אימונים לחיזוק השרירים: אימון בעזרת שימוש משקל הגוף, אימון במשקולות, אימון עם מכשרים, ואימון עם גומיות.

חשוב להקפיד במיוחד בגילאים מבוגרים יותר להיעזר בהוראות מאמן כושר אישי שיסביר איך לבצע את התרגיל בצורה נכונה מבלי לפגוע בגוף (שאצל מבוגרים רגיש יותר). כמו כן מאמן כושר יכול לבנות אימון כושר אישי המתאים בדיוק ליכולות של האדם המבוגר מבלי לגרום להתאמצות מיותר ומסוכנת.

היתרונות של אימון כושר אישי ותזונה נכונה לגיל הזהב הם רבים: התמודדות עם פעילות בסיסית, ירידה מתונה ואיטית  בצפיפות  העצם, הורדת לחץ דם, ירידה ברמת השומנים בדם, שיפור יכולת שווי המשקל ושיפור בתפקודי סיבולת לב ריאה.

פעילות גופנית בסיסית צריכה להיות מורכבת:

מאימוני אירובי – קשר ישיר להורדת אמת השומנים בגוף, סיבולת לב ריאה ולחץ דם תקין.

אימוני כוח- שתורמים לחיזוק השרירים, חוסר מוגבלות בתנועה, ושווי משקל.

כל האימונים הנ"ל חייבים להיעשות בפיקוח של מאמן פרטי וברמת מאמץ מתונה ובתוספת תפריט תזונה מבוקר המכיל  את כל המרכיבים הדרושים לגוף במינונים נכונים.

כמו כן קיים קשר ישיר בין פעילות ותזונה נכונה בגיל הזהב לשיפור מצב הרוח, מעבר להורמונים המופעלים בזמן הפעילות שמשפרים את מצב הרוח (נכון בכל גיל), חוסר המוגבלות גורם להם חשק לפעילויות במשך היום.

לסיכום: גם אם בעבר לא הקפדתם על תזונה נכונה ופעילות גופנית יומיומית אף פעם לא מאוחר מדי התוצאות הן זהות גם בגיל 30 וגם בגיל 700.

 

 

 

חזרה

שתפו את הכתבה בגוגל+
אימון נסיון במחיר מוזל!
הזמן אימון נסיון!
למחירון מפורט וייעוץ אישי
חיזרו אליי